Tidningsprojekt SA17SA

På Onsdagskvällen den 14:e februari bjöd SA17SA in sina föräldrar för en presentation av Tidningsprojektet. Eleverna har under flera veckor arbetat med kommunikationsprocessen, vilket innebär att de tränat förmågan att presentera sina tankar och idéer till en mottagare, målgrupp. De har arbetat i redaktionsgrupper utifrån några givna ämnesområden utifrån vilket de sök information och fakta för att formulera frågeställningar, teser, som de sedan uttryckt i varsin debattartikel. Debattartikeln har formaterats och layoutats för att kunna presenteras i den tidning som i skrivandes stund är på tryckeri. Tidningen ”Ur våra ögon” kommer finnas att läsa i Biblioteket. Vi vill tacka Biblioteket och vaktmästeriet för all hjälp.

Tack  SA17SA för en fantastiskt fin och professionell presentation av Tidningsprojektet!

Dela:
Kategorier: